Wypalanie traw jest zabronione!
Po raz kolejny nowotarska policja przypomina, że wypalanie traw jest zabronione. Jest to proceder, z jakim co roku służby muszą walczyć. Nie bez powodu, ponieważ niesie to ze sobą ogrom negatywnych skutków, które mogą skończyć się tragicznie. Wypalanie traw stanowi zagrożenie dla gleby, roślinności, zwierząt i ludzi.
Wypalanie traw jest zabronione!
Sezon wiosenny rozpoczął się pełną parą, czemu nikt nie może zaprzeczyć. Długa zima dała w kość wszystkim, zatem pierwsze promienie słońca cieszą jeszcze mocniej. Niestety jest to też okres, w którym wiele osób decyduje się na wypalanie traw lub nieużytków rolnych, co prowadzi nie tylko do wielu zniszczeń. Proceder ten może spowodować pożar, który rozprzestrzenia się błyskawicznie. Jest to praktyka, która jest zarówno niedozwolona, jak i nieuzasadniona agrotechnicznie. Przede wszystkim dlatego, że podczas pożaru temperatura gleby wzrasta do 1000 °C, wskutek czego dochodzi do śmierci organizmów i zwierząt w niej żyjących. Zniszczona zostaje także warstwa próchnicy, przez co w późniejszym czasie nie będzie można liczyć na urodzaj tej ziemi.
Należy pamiętać, iż zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa zabrania się wypalania:
- pasów przydrożnych;
- nieużytków rolnych;
- traw;
- łąk;
- pastwisk;
- szlaków kolejowych;
- rowów.
Kto dopuszcza się wypalania wyżej wymienionych obszarów, musi ponieść konsekwencje tego czynu. Grozi za to kara grzywny, aresztu, a nawet pozbawienia wolności do 10 lat.
Konsekwencje wypalania traw dla rolników
Obowiązkiem, jaki muszą przestrzegać rolnicy, którzy ubiegają się o dofinansowanie, jest zakaz wypalania traw. Jeśli jednak się do tego nie zastosują, muszą liczyć się z konsekwencjami. Warto wziąć pod uwagę, że dopuszczanie się wypalania traw może prowadzić do zmniejszenia dofinansowania nawet o 25%.