Praca sezonowa – jak nie stać się ofiarą handlu ludźmi?
W sezonie letnim wiele osób stawia na podjęcie się pracy sezonowej, której nie brakuje. Wakacje w każdym sektorze to brak rąk do pracy, przez co chętnie zatrudnia się dodatkowe. Skusić mogą zarobki, które są zagraniczne, a co za tym idzie, wyższe od naszych krajowych. Nowotarscy policjanci mimo to przestrzegają przed niebezpiecznymi sytuacjami, których można uniknąć. Warto zatem zwracać uwagę na oferty, jakie się pojawiają i brać pod uwagę możliwe zagrożenia. Niestety przestępcy nie próżnują i wykorzystują różnorakie metody, aby znaleźć potencjalne ofiary.
Aby praca sezonowa była bezpieczna, warto kierować się podstawowymi zasadami bezpieczeństwa, o których przypominają funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Nowym Targu.
Praca sezonowa – jak nie stać się ofiarą handlu ludźmi?
Szukając pracy sezonowej za granicą, powinieneś kierować się przede wszystkim swoim bezpieczeństwem. Należy pamiętać o głównych zasadach bezpieczeństwa, które pomogą uniknąć Ci potencjalnego zagrożenia:
- zweryfikuj pośrednika pracy;
- upewnij się, czy oferowana praca jest legalna;
- sprawdź informacje na temat pracodawcy, upewnij się, że firma istnieje;
- sprawdź w sieci opinie o firmie, do której aplikujesz;
- unikaj firm, które nie mają podanego adresu, a pracodawcy kontaktują się wyłącznie przez telefon lub internet;
- porozmawiaj ze znajomymi, którzy pracowali za granicą;
- zapisz adres konsulatu i namiary, gdzie uzyskasz pomoc w kraju, do którego się wybierasz;
- czytaj dokładnie wszystkie dokumenty, w tym także umowy, które zamierzasz podpisać;
- przygotuj kopie niezbędnych dokumentów – dowód, paszport, ubezpieczenie, umowa – kopie fotografii najlepiej przesłać na skrzynkę pocztową do siebie i kogoś bliskiego;
- poinformuj bliskich dokąd i z kim wyjeżdżasz;
- bądź w stałym kontakcie z bliskimi i informuj ich o każdej zmianie miejsca pobytu;
- miej awaryjne środki finansowe, które pozwolą Ci na wcześniejszy powrót do domu, jeśli poczujesz, że jesteś w niebezpieczeństwie
- koniecznie ustal wspólnie z najbliższymi hasło bezpieczeństwa. Może być to zarówno pojedyncze słowo, jak i całe zdanie, dzięki któremu będą wiedzieć, że znajdujesz się w niebezpieczeństwie.