Uwaga na oszustów wykorzystujących kody BLIK: Apel policjantów z Nowego Targu
Pomimo stałych apeli i informacji przekazywanych przez służby mundurowe dotyczących oszustw związanych z kodami BLIK, nadal obserwujemy przypadki tego typu przestępstw. Przez ostatnie dni liczba zgłoszeń o takich incydentach znacznie wzrosła.
Policyjne komórki z Nowego Targu alarmują, że w sąsiednim regionie Sądecczyzny tylko przez kilka ostatnich dni zanotowano aż 8 zgłoszeń o oszustwach z użyciem kodów BLIK. W rezultacie działań cyberprzestępców, dziesięć osób zamieszkujących ten obszar utraciło swoje oszczędności. Wszystko działo się po tym, jak podali one swoje kody BLIK osobom udającym ich znajomych.
Cyberprzestępcy działają według określonego schematu. Na początku przejmują kontrolę nad kontem na portalu społecznościowym wybranej ofiary. Po przejęciu konta wysyłają wiadomości do znajomych ofiary, prosząc o podanie kodu BLIK. Oszuści, podszywając się pod prawowitego właściciela konta, prowadzą luźne rozmowy z potencjalnymi ofiarami, aby nie wzbudzić ich podejrzeń. By skuteczniej wprowadzić ofiary w błąd, stosują presję czasu, co uniemożliwia im głębsze zastanowienie się nad sytuacją. Najczęściej przekonują swoje ofiary, że są w trakcie zakupów i zapomnieli portfela lub chcą kupić coś online po atrakcyjnej cenie, ale akurat brakuje im funduszy na koncie. Proszą więc o kod BLIK na kwotę kilkuset złotych, obiecując szybki zwrot środków. Po uzyskaniu kodu, generowanego przez aplikację bankową, oszuści albo wypłacają gotówkę z bankomatu (często w zupełnie innym rejonie kraju) albo płacą nim za zakupy online. Właściciel konta musi zatwierdzić każdą transakcję – naiwnie wierzy, że pomaga swojemu znajomemu w tarapatach.