Renowacja Hotelu Żarneckiego: Kamienice o nowym obliczu
Zapowiedzi dotyczące przebudowy, która zmieniła nie tylko strukturę, ale i całkowicie odmieniła wygląd dawnego miejsca, znanego jako kawiarnia Mieszczańska, stały się faktem. Obecnie, żadnych śladów po tej kamienicy nie można już dostrzec. Zmiany dotknęły również przyległą budowlę, która ze względu na swoją historyczność i wpis do rejestru zabytków nie mogła zostać zniszczona.
Ze względu na konieczność konsultacji oraz uzyskania zgody konserwatora zabytków, proces uzyskiwania niezbędnych pozwoleń na rozpoczęcie prac trwał blisko dwa lata. W celu zachowania jak największej ilości oryginalnych elementów, przeprowadzono szereg badań w zachowanej kamienicy. Eksperci z Uniwersytetu Jagiellońskiego analizowali nawet skład tynków. Przy okazji tych badań udało się odkryć ornamenty, które zostały zakryte wiele lat temu. Po ich odsłonięciu, część z nich zostanie widoczna bezpośrednio w budynku, natomiast jedna polichromia zostanie przeniesiona do głównego holu, gdzie będzie mogła cieszyć oczy odwiedzających hotel.
Z zewnątrz nadal będzie można zaobserwować dwie odrębne kamienice, lecz w środku będą one tworzyć jedną całość dzięki wyrównaniu stropów i wspólnym funkcjom, które będą pełnić. W podziemiach znajdzie swoje miejsce kręgielnia, pub i restauracja. Parter z kolei przeznaczony będzie pod działalność handlową. Na wyższych kondygnacjach powstaną pokoje hotelowe.
W planach jest także rozbudowa obiektu o oficynę, która ma prowadzić aż do ulicy Sokoła. Co ciekawe, jej dach będzie pokryty specjalnym rodzajem organicznego pokrycia – będą tam rosły specjalne gatunki roślin płożących. Obsługa tego niecodziennego „ogródka” nie będzie wymagała dużo wysiłku – jedynie raz do roku konieczne będzie wynajęcie specjalistycznej ekipy do usuwania zbędnych roślin na dachu.