13. Edycja Nocy Muzeów w Nowym Targu
Koncepcja ogólnoeuropejskiej imprezy mającej na celu promowanie związków z kulturą i zachęcanie do odkrywania sztuki, narodziła się w Berlinie w 1997 roku. Ten koncept natychmiast „zaowocował” i rozprzestrzenił się na całą Europę. W Polsce liczne miasta uczestniczą w wydarzeniu znanym jako „Noc Muzeów”. Aktualnie, w Nowym Targu, stolicy Podhala, odbywa się już 13. edycja tej wyjątkowej imprezy. Niektóre z zaplanowanych atrakcji potrwają aż do północy.
W Polsce debiutanckie wydarzenie odbyło się w Poznaniu, w Muzeum Narodowym, w 2003 roku. Jednak wyjątkowo symbolicznym momentem była edycja z 2004 roku – dzień otwarcia zgadzał się z wejściem Polski do Unii Europejskiej. W Krakowie, na przykład, dokładnie o północy zabrzmiała „Oda do radości”, a na niebie rozbłysły fajerwerki.
Nowy Targ zadebiutował na scenie Nocy Muzeów w 2011 roku. Rok później, organizatorzy dołączyli do programu zwiedzanie schronu z czasów zimnej wojny, ulokowanego pod nowotarskim ratuszem. Ta atrakcja stała się jednym z głównych punktów wydarzenia i od tamtej pory jest stałym elementem programu. W latach 50. i 60. XX wieku, do już istniejącego budynku Prezydium Powiatowej Rady Narodowej dobudowano nową część, w której piwnicach – zgodnie z ówczesną doktryną obronną – powstało stanowisko dowodzenia Miejskiego Inspektoratu Obrony Cywilnej. Schron ten jest dostępny dla zwiedzających również w dniu dzisiejszym.