Otwarcie odnowionego placu Nowy Targ we Wrocławiu – wspomnienia i przemyślenia autora projektu
Metamorfoza placu Nowy Targ we Wrocławiu, która zakończyła się 12 lipca, przyniosła wiele pozytywnych opinii. Kiedyś miejsce to było krytykowane za zbyt dużą ilość betonu, ale teraz zdobywa głównie komplementy. Co więcej, ciekawostką jest fakt, że jednym i tym samym człowiekiem, który odpowiada za obie wersje miejsca, jest Roman Rutkowski. Poproszony o wyrażenie swoich myśli na temat nowego projektu i jego doświadczenia z ponownym pracowaniem nad tym samym miejscem, chętnie podzielił się swoimi spostrzeżeniami.
Nowy Targ we Wrocławiu ma status najstarszego placu w mieście. Po zniszczeniach II wojny światowej, które miały miejsce na przełomie lat 50. i 60., uległ transformacji, stając się modernistycznym miejscem. Plac ten jest chroniony jako zabytek i znajduje się na obszarze objętym planem zagospodarowania przestrzennego, co oznacza, że musi pozostać placem. Dziś przy nim mieści się Urząd Miejski, kilka sklepów i restauracja oraz jest otoczony zabudową mieszkaniową. Przez wiele lat był głównie wykorzystywany jako parking.
W roku 2010, w ramach konkursu na odnowienie Nowego Targu, wybrano projekt stworzony przez pracownię Roman Rutkowski Architekci. Realizację tego projektu ukończono w 2013 roku. Zyskał on wówczas uznanie, trafiając na okładkę listopadowego wydania magazynu „Architektura-murator”, gdzie został też szczegółowo omówiony.